Skip to content
Czym jest B Corp?

B Corporations (B od słowa “benefit” – B Corps) to firmy realizujące strategię zrównoważonego rozwoju i dla których biznes to przede wszystkim narzędzie do jego polepszania. Dzisiaj jest już na świecie prawie cztery tysiące B Corpów, które pochodzą z 74 państw i reprezentują 150 różnych branż.

Historia Ruchu B Corp

Ruch B Corp powstał w 2006 roku w USA, gdy Jay Coen Gilbert, Bart Houlahan wraz z Andrew Kassoy – trzech kolegów, absolwentów Uniwersytetu Stanforda, zrezygnowało z pracy powołując organizację pozarządową B Lab i stawiając na biznes dobry dla świata. Już rok później, 82 firmy uzyskały certyfikację i liczba dołączających do B Corpów stale rośnie. Dzisiaj na świecie jest już ponad 4000 B Corpów!

W Polsce, ruch rozwija się dynamicznie, choć jest stosunkowo młody. W 2018 roku, pierwszy polski B Corp podpisał Deklarację Współzależności, dokument przyłączenia się do ruchu, ale już w następnym roku jego sygnatariuszem zostały kolejne! B Corpy mają też od 2019 r. swoją polską “ambasadę” – B Corp Market Explorerów:  Pawła Nizińskiego, CEO firmy BETTER., oraz Wojciecha Bagińskiego z Bagiński.PRO. Dzisiaj już 7 polskich firm uzyskało certyfikację, a kolejne 100 jest w procesie certyfikacji. A oprócz tego, na naszym rynku jest dostępne wiele zagranicznych marek B Corp z różnych sektorów (branża spożywcza, kosmetyki, moda, farmacja etc).