Skip to content

Czym jest
B Corp?

B Corporations (B od słowa “benefit” – B Corps) to firmy, dla których biznes to przede wszystkim siła napędowa dobra. Dzisiaj jest już na świecie prawie 6,500 B Corpów, które pochodzą z 89 państw, zatrudniają ponad 550,700 osób i reprezentują 161 różnych branż.

[stan na 28 lutego 2023]

Historia Ruchu B Corp

Ruch B Corp powstał w 2006 roku w USA, gdy Jay Coen Gilbert, Bart Houlahan wraz z Andrew Kassoy – trzech kolegów, absolwentów Uniwersytetu Stanforda, zrezygnowało z pracy powołując organizację pozarządową B Lab i stawiając na biznes dobry dla świata. Już rok później, 82 firmy uzyskały certyfikację i liczba dołączających do B Corpów stale rośnie. Dzisiaj na świecie jest już prawie 6000 B Corpów!

W Polsce, ruch rozwija się dynamicznie, choć jest stosunkowo młody. W 2018 roku, pierwszy polski B Corp podpisał Deklarację Współzależności, dokument przyłączenia się do ruchu, ale już w następnym roku jego sygnatariuszem zostały kolejne! B Corpy mają też od 2019 r. swoją polską “ambasadę” – B Corp Market Explorerów:  Pawła Nizińskiego, CEO firmy BETTER., oraz Wojciecha Bagińskiego z Bagiński.PRO/ Impactiv. Dzisiaj już 7 firm w Polsce uzyskało certyfikację (w tym 3 z polskim rodowodem), a kolejne 250 jest w procesie certyfikacji na różnych jego etapach. A oprócz tego, na naszym rynku jest dostępne wiele zagranicznych marek B Corp z różnych sektorów (branża spożywcza, kosmetyki, moda, farmacja etc).